Fundacja Wspierania Kultury "Noc Poetów"

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa Fotka

Partnerzy

Debiuty KNP - Zofia Burzyńska

Debiuty KNP - Zofia Burzyńska Pierwszym naszym kontaktem był mail napisany do mnie jako organizatora Korytowskich Nocy Poetów. Zosia napisała o sobie: „Nazywam się Zofia Burzyńska, mam 17 lat, pochodzę z Barlinka, ale uczę się w liceum o profilu dwujęzycznym w Kaliszu Pomorskim. Zaczęłam pisać wiersze w wieku 13 lat. Wtedy też założyłam bloga www.wierszebyme.blogspot.com, na którym publikuję swoje prace. Od 10 lat interesuję się również śpiewem i na tym polu odniosłam kilka, ważnych dla mnie, sukcesów: Grand Prix w Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych w Lipianach, wyróżnienie i w następnym roku pierwsze miejse w Festiwalu Piosenki Niemieckiej w Barlinku i wyróżnienie w Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Myśliborzu. Dobrze czuję się w teatrze i próbuję swoich sił w lokalnym teatrze Wiatrak. Chciałabym zaprezentować swoje wiersze podczas Korytowskich Nocy Poetów”. Przyznam, że byłem zaskoczony, tak młodych poetów jeszcze nie prezentowaliśmy. Postanowiłem zaprosić młodą poetkę na VIII KNP. I wtedy nastąpiło spotkanie z żywą już poezją Zofii Burzyńskiej. Choć młoda wiekiem, wiersze o bardzo poważnych sprawach, o tolerancji we współczesnym świecie, o odchodzeniu, śmierci, tęsknocie. I taka właśnie, o czym się później przekonałem, jest właśnie poezja tej młodej autorki.
Jaki jest świat tych wierszy? O czym pisze? Ano o tej zwykłej szarej codzienności, szkole, domu, zwykłych ludziach z ich zwykłymi sprawami „Napiszemy książkę, To będzie naszym nowym obowiązkiem. Napisaliśmy już córkę. Dopisaliśmy jej psa Kurkę. Napisaliśmy jej wspaniałe życie. Rodzinna i kochana, podkochująca się w chłopcu skrycie.” (Książka) „Kiedy człowiek zabiera życie swojego brata, Kiedy myśli, że ma władzę nad wszystkim dookoła, Kiedy sam ustala dzień i godzinę skończenia czyjegoś świata, Nie jest w niczym lepszy od wilka czy sokoła.” (Zwierzęta). Pośród tego jest wnikliwy obserwator, który potrafi oddzielić czarne od białego, noc od dnia, wie co jest dobre a co złe. „Po co jest noc? Jest po to by Zawinąć się w koc, I uronić łzy” (Cele nocy). Jest jeszcze trochę naiwna, trochę zagubiona, „Boję się zakochać, Boję się zaufać. Boję się choćby tego, Że ktoś może przyjść i zapukać... (Boję się), próbująca zrozumieć otaczający ją świat i ludzi, poszukująca swojego miejsca na ziemi, ale pełna w tym wszystkim ciekawości i ciepła płynącego jej z duszy.
Drogi czytelniku za chwilę będziesz miał okazję wejść do świata małej dorosłej dziewczynki. Spotkasz się z poezją może jeszcze warsztatowo niedoskonałą ( to przyjdzie z czasem i jest na dobrej drodze), ale na pewno płynącą prosto z serca. Poznasz poetycki świat kilku lat z życia Zosi 1508.


,,Boję się"
Boję się zakochać,
Boję się zaufać.
Boję się choćby tego,
Że ktoś może przyjść i zapukać...
Tego, że znów stracę,
To co tyle znaczyło,
Że będę już żyć tylko,
Żyć tylko tym, co już było.
Boję się popaść w samotność,
Boję się zostać znów samą,
Że obraz chwil pięknych na ścianie,
Będzie tylko pustą ramą...
Boję się tylko,
Końca tego szczęścia,
Że zniknie wszystko, co ma sens jakiś,
Że w moim życiu zostaną tylko smutne przejścia...


,,Cele nocy"
Po co jest noc?
Jest po to by
Zawinąć się w koc
I uronić łzy
Przemyśleć wszystko
Uciec w marzenia
Starać się blisko
Być zapomnienia
Nocne scenariusze i plany
Sytuacje, rozmowy
Wszystko to układamy,
By rano wyrzucić z głowy
Otóż, jak większość z Was wie
W nocy się rodzą marzenia wielkie
I choć mówicie ,,ja śpię"
Uciekacie do marzeń na sposoby wszelkie.


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,839,467 unikalne wizyty