Fundacja Wspierania Kultury "Noc Poetów"

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa Fotka

Partnerzy

RECENZJA KSIĄŻKI KS. JANUAREGO ŻELAWSKIEGO"SPOD PACANOWA NA ZIEMIE ODZYSKANE"

RECENZJA KSIĄŻKI KS. JANUAREGO ŻELAWSKIEGO"SPOD PACANOWA NA ZIEMIE ODZYSKANE" „Spod Pacanowa na Ziemie Odzyskane” to wspomnienia tegorocznego Złotego Jubilata, ks. kanonika Januarego Żelawskiego. Wydana na świętowanie 50-lecia kapłaństwa książka, jest wyjątkową opowieścią o smutnym, pełnym słabości i chorób dzieciństwie, burzliwej młodości, pełnej pokus drodze seminaryjnego życia i skomplikowanej ale jakże ofiarnej pięćdziesięcioletniej służbie kapłańskiej. Jest to jednocześnie ogromne świadectwo wiary rodzinnego domu, doświadczenia zdarzeń odczytywanych w Bożej perspektywie i odnajdywania we wspomnieniach sensu zdarzeń dziejących się według planów Bożej Opatrzności.
Opowieść o życiu i o marzeniach, o tęsknotach ludzkich i Bożych planach, o ludzkich buntach i duchowym zawierzeniu, nawet w chwilach wydawałoby się zupełnie beznadziejnych doświadczeń.
Jest to rozbrajająca opowieść o kapłańskim zawierzeniu, o logice wiary i pokornym poddaniu woli Bożej. Z kolejnych kart książki płynie w kierunku czytelnika zarażająca wiarą dziecięca ufność i prostota rozumienia prawd trudnych w zwyczajnej codzienności obcowania z Bogiem. Dla większego dobra, dla dobra najpierw wypełniania woli Bożej, następnie realizacji zadania – powołania, a potem, dla dobra tych, których On stawia na drodze kapłańskiego posługiwania i, w perspektywie większej, dla dobra tych, którzy przyjdą po nas, odziedziczą naszą historię i będą czerpali z dziedzictwa, które im zostawimy.
Takie są wspomnienia ks. Januarego Żelawskiego, budowniczego dwóch sanktuariów Maryjnych, w Siekierkach nad Odrą i w Brzesku k/Pyrzyc, piewcy Maryjnej chwały w Gietrzwałdzie, Tulcach, Polanowskiej Górze, Siekierkach, Brzesku i w ogóle wszędzie tam, gdzie Jej chwała dociera poprzez publikacje, które wciąż są dodrukowywane. Niewielkiego wzrostu Człowiek z ogromnym sercem rozkochanym w Matce Chrystusa opowiada w swoich wspomnieniach o tej wyjątkowej przygodzie, którą była pięćdziesięcioletnia służba Kościołowi na Ziemiach Odzyskanych z perspektywy Bożego Dziecięctwa, wiernego syna pobożnej kieleckiej rodziny, porwanego zadaniem, dla którego wykonania potrzebna była wyjątkowa wiara i szczególna determinacja do wypełniania Bożych planów.
Jest to też niezwykła i bardzo potrzebna publikacja w perspektywie historii, w której wszyscy uczestniczymy, ale nie wszyscy potrafimy, tak jak Autor, zatrzymać ją na kartach książki i przekazać potomnym dla świadectwa i udokumentowania trudnych i skomplikowanych czasów powojennego zmagania i szczególnego budowania Kościoła i społeczeństwa na Ziemiach Odzyskanych.
Docenił to ks. abp Andrzej Dzięga, który we wstępie do tej szczególnej publikacji napisał:
„Masz, Drogi Czytelniku, w swoich dłoniach szczególny dokument sensownie przeżywanego kapłańskiego życia, (...) Naszej Ziemi nad Odrą i Bałtykiem potrzebne są takie dokumenty. Szczególnie dokumenty spisywane przez kapłanów.(...)
Wielką sprawą jest ten dokument wiary pokolenia kapłanów pionierów naszej ziemi (…) Autorowi, redaktorom i wydawcom, a także Czytelnikom życzę wiele Bożego błogosławieństwa.
A wszystkim nam daj Boże taką młodość ducha, jaka nieustannie towarzyszy Księdzu Januaremu.”
Ciekawym dodatkiem do opowieści o przeżytym siedemdziesięciosiedmioletnim życiu jest ostatnia część książki pt. „Kwiatki z mojej 50-letniej pracy duszpasterskiej”, opowiadająca o szczególnych doświadczeniach kapłańskiej służby.
Wydawcą publikacji „Spod Pacanowa na Ziemie Odzyskane”, wydanej nakładem Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów w ramach serii „Magna Cultura” jest Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, dla której jest to kolejny przyczynek do historiografii Zachodniopomorskiej ziemi.
Na 250 stronicach tekstu pisanego wyjątkowym, gawędziarskim językiem, znajdują się również liczne zdjęcia dokumentujące przeżyty czas, przypominające miejsca i osoby, a także wydarzenia często niezwykłe i niepowtarzalne, a także już nieobecne.
Książkę kupić można w Szczecinie w sklepie „Ars Christiana” przy Al. Niepodległości i w Księgarni katolickiej przy ul. Papieża Pawła VI nr 4; w Stargardzie w Sklepie parafialnym „U św. Jana” przy parafii św. Józefa, w Choszcznie w księgarni „Pegaz” przy ul. Wolności i w Pyrzycach w księgarni „Bajka” przy ul. Ks. Barnima. Można także zamawiać telefonicznie, dzwoniąc na nr 601 211 922 lub elektronicznie fundacjanocpoetow@gmail.com.
Weź zatem, Drogi Czytelniku w swoje dłonie tę niezwykłą opowieść i zgłębiaj, zanurzaj się w fascynujący świat inspirowany dziecięcym zawierzeniem świadka najnowszej historii. Podziwiaj jak bardzo Boże są ścieżki zwykłych ludzi, a może ucz się w takiej perspektywie odczytywać również swoje życie, bo może się okazać, że dopiero taka interpretacja zdarzeń, spotkań czy doświadczeń oddaje ich właściwy sens, wymiar lub cel. Warto przeczytać tę książkę choćby tylko po to, aby nauczyć patrzeć na swoje życie w perspektywie Bożej Opatrzności, tak jak to pokazuje Autor. Cena jednostkowa 15,-, hurtowa 10,- (od 10 egz.).

ks. Sławomir Kokorzycki

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.03
2,674,002 unikalne wizyty